Bilgilendirme

Prefabrik Konut Nedir ?

Prefabrik evler çevre koşulları dikkate alınarak üretilen, metrekare oranları değişebilen, istenilen her türlü yerleşim alanına uyarlanabilen, fabrika sistemlerini gerektiren yapılardır.

Prefabrik evler günümüzde betonarme evlerde olduğu gibi ses ve ısı izolasyonunun sağlamlığı, yangın ve deprem gibi olası risklere karşı dayanıklılığı bakımından uluslararası standart ölçülerde hazırlanmaktadır. Prefabrik evlerde müşterinin arzu ettiği malzeme çeşitleri de kullanılabilmektedir.

Bağ evi, yayla evi, yazlık ev, kışlık ev, motel ve tatil köyleri konaklama yerleri açısından farklı amaçlarla üretilmekte olan prefabrik yapılar, firmamız İkranur Yapı tarafından en iyi şekilde ve en önemlisi çevreye zarar vermeden kısa sürede üretilebilmektedir.

Prefabrik evlerin saymış olduğum özellikleri dışında müşterisine sağladığı avantajları da bulunmakta olup, bu avantajlara “avantajlar sekmesinden bakabilirsiniz”.


Hafif Çelik Konut Nedir ?

Çelik profillerden oluşan taşıyıcı duvar, döşeme ve çatı panellerinin gerekli ankraj kurallarına göre birleştirilmesinden oluşan hafif çelik taşıyıcı sisteme sahip evlerdir.

Hafif çelik çerçeveli taşıyıcı sistemlerin ilk uygulamaları 1950’li yılların sonunda Almanya’da yapılmış ve bugünkü halini alması da 1980’li yılları bulmuştur. Amerika’da yaygın olarak kullanılan ahşap evlerin yerini 1980’lerde hafif çelik evler almıştır. Ahşap fiyatlarının talep artışıyla yükselmesi ve nakliye kolaylığı açısından hafif çelik malzemenin üstünlüğü piyasanın çelik evlere yönelmesini sağlamıştır.

Taşıyıcı duvar ve döşeme panellerini oluşturan sistem profilleri sıcak daldırma galvanize teknolojisiyle üretilen sıcak hadde rulo galvaniz saclardan, soğuk şekillendirilerek (cold – forming) imal edilir. Et kalınlıkları 0,50 mm ile 2,50 mm arasında hesap neticesine göre değişebilir. Uniform aralıklarla dizilmiş duvar ve döşeme taşıyıcı elemanları yatayda ve düşeyde ara elemanlarla birbirine bağlanır. Yatay yükleri karşılaması anlamında çapraz gergi elemanları ve yatay kuşaklar ile sistem giydirilir. Paneller arasında yük aktarımı yardımcı çelik ankraj elemanları vasıtası ile sağlanır. Aşırı zorlanan noktalarda dolu gövdeli çelik profiller de sisteme dahil edilebilir.

Ülkemizin hafif çelik taşıyıcı sistemle tanışması daha çok 1999 depremi sonrası olmuştur. Depremden etkilenmeyen hızlı kurulumu olan sistem birçok yerli firmamızın dikkatini çekmiştir. Bu noktada belirtilmelidir ki, hafif çelik yapı ancak hafif çelik çerçeve sisteminin doğru şekilde üretilmesi, aplike edilmesi ve yalıtılması halinde dış etkenlere ve deprem yüklerine dayanıklı, sağlıklı bir yapı haline gelir.

Hafif çelik profiller fabrikada bilgisayar denetiminde özel roll-forming makineleri ile yapıldığında kesit boyunca malzeme şekli ve özellikleri ve dolayısıyla yük altında tepkisi aynı olur. Profillerin flanş ve liplerindeki birkaç mm’lik uzunluk veya kıvrılma yarıçapı farklılıkları sistemin genel yük taşıma kapasitesini etkilemektedir.

Prefabrik Konut ile Çelik Konut Arasındaki Fark Nedir
 • Prefabrik Konut

  Fabrika ortamında üretimi yapılıp evin yapılacağı alana nakliyesi yapılarak uygulanmaktadır.

 • Çelik Konut

  Evinizin yapılacağı alanda çelik birleşimleri yapılır ve dış ve iç cepheden kaplaması yapılarak daha sağlam ve yalıtımlı yapılar olarak inşa edilirler.

 • İnşaat süresi, hem kısadır hemde iklim ve mevsime bağlı değildir.
 • Tüm maliyetler sözleşme anında belirlenerek sabitlenir.
 • Güçlü ısı yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu sağlar.
 • Kurulduktan sonra sökülüp dilediğiniz yere taşınır.
 • Subasman (Zemin Betonu) dışında betona ihtiyaç duymaz. Her iklim koşulunda, güvenle kullanılır.
 • Daha az ve kontrol edilebilir sevkiyatlar nedeniyle nakliye giderleri düşüktür.
 • Binanın teslimi kısa sürede yapılır.